Jakiego typu zadania w firmie ma kadrowa? O jakich kwestiach musimy pamiętać? Jakiego rodzaju regulacje są najważniejsze?

By wykonać niektóre obowiązki wobec zatrudnionych, pracodawca musi dość często zatrudniać do takiego zadania kadrową. To jest częste szczególnie w dużych firmach, ponieważ w niedużych firmach takie zadania to najzwyczajniej domena księgowej.
Co warto wiedzieć na ten temat?


Kadrowa ma wiele obowiązków, m.in. przygotowywanie umów o pracę, tworzenie świadectw pracy jak również obliczanie wymiaru urlopu. Jak wiadomo nie są to wszystkie zadania, lecz te w tym miejscu wymienione są jednymi z bardziej popularnych. Kadrowa powinna wykonywać je sumiennie, aby w razie kontroli którą organizuje PIP nie wynikła tego rodzaju okoliczność, iż coś jest niedopilnowane.


led
Autor: Angel Breton
Źródło: http://www.flickr.com


W tego rodzaju sytuacji pracodawca ma kłopot, z tym że jednakże później wyciągnie on konsekwencje z braku dopilnowania takich obowiązków przez kadrową. Może nawet ją za to zwolnić, tak więc widać, kadrowa ma bardzo istotne zadania w każdym przedsiębiorstwie i powinna - jak to się mawia - cały czas trzymać rękę na pulsie, ażeby firma funkcjonowała jak należy. Dobrze wiedzieć, że kadrowa ponosi trzy typy odpowiedzialności.


120W Notebook Power Adapter
Autor: Trust
Źródło: Trust


Pierwszą jest odpowiedzialność służbowa, co znaczy pojawia się wtedy, gdy przykładowo kadrowa nie potrafi dopilnować terminu wypłaty wynagrodzenia lub czegoś w tym rodzaju.
Następna - porządkowa będzie się odnosić do nieprzestrzegania organizacji oraz porządku w obszarze pracy, trzecia zaś materialna odnosi się do naprawienia szkody, jaka mogła pojawić się przez zaniechanie lub działanie. W każdej z tego typu sytuacji są w stanie zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje.