Parę cennych porad dla tych rodziców, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych internetem

Bycie rodzicem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a równocześnie bywa związane z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a szczególnie technologii internetowej, na nastolatka zaczyna czyhać coraz więcej zagrożeń. Jednakże z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać korzystania z komputera - w końcu, jak mówi znane przysłowie, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Należy więc przede wszystkim tłumaczyć dziecku, w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów internetu i podać sytuacje, w których nastolatek ma zachować szczególną czujność, a nawet sygnalizować o podejrzanych zachowaniach pozostałych internautów.

ojciec z córką
Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego typu czynności, czyli tych czysto zaradczych, trzeba również zatroszczyć się o to, żeby nasza córcia nie miała dostępu do stron internetowych propagujących treści o frywolnym podtekście. W tym przypadku warto zwłaszcza mieć na uwadze piętnastolatków, którzy nie tylko doskonale wiedzą jak zablokować stronę internetową, ale również jak ją odblokować. Niestety ojcowie rzadko nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności ludzi dorosłych niekiedy ograniczają się tylko do zrobienia zakupów w sieci albo sprawdzenia programu telewizyjnego czy skrzynki mailowej. Można jednak kupić, a później zainstalować program antywirusowy, który posiada ekstra funkcję - tzw. kontrolę rodzicielską.Dzisiaj jedynie w wybranych mieszkaniach są ustawiane na stolikach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i dzieci, bo coraz częściej korzysta się z komputerów przenośnych lub smartfonów. Jednak bez względu na taki fakt, każdy z domowników pragnie zachować choć odrobinę prywatności, dlatego powstają indywidualne konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej zabezpieczać bardzo istotne dane, dla przykładu rozliczenie prywatnego budżetu czy trochę kompromitujące fotografie z wakacji, trzeba pomyśleć o zupełnie prostych, a jednocześnie efektywnych czynnościach. Otóż, wystarczy sprawdzić w sieci, jak zabezpieczyć folder hasłem, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do tajnych danych.

Internet
Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasz nastolatek pasjonuje się nowymi technologiami komputerowymi, to warto zadbać o to, żeby jego upodobania nie skupiały się jedynie na grach. Można przykładowo wyliczyć korzyści, jakie niesie ze sobą sensowne wykorzystanie zasobów sieci. Kto dzisiaj uwielbia komunikować się z kolegami i koleżankami za pośrednictwem portali społecznościowych, ten w przyszłości będzie świetnie orientował się, że fan page w celach komercyjnych nie bywa aż tak karkołomnym zajęciem, jak można byłoby sądzić. Zwłaszcza kiedy ma się kilkuletnią praktykę - w końcu wiedzę książkową można dość szybko uzupełnić.