Nowe pojęcia, które znamy, lecz jakich nieznana jest nam definicja. Oto przykłady takich zagadnień

Obecnie stykamy się z rożnymi zagadnieniami, jakie pojawiły się nie tak dawno, często są to angielskie nazwy. Nie każdy wie o co w tym chodzi, dlatego często mamy tym problem. Postaramy się objaśnić trzy całkiem ciekawe pojęcia, które stale krążą w obiegu.


Na wstępie powiedzmy co to jest mem? Spróbujmy najpierw przedstawić to zagadnienie bardziej naukowo. W memetyce jest to jednostka ewolucji kulturowej, analogicznej do genu, który jest jednostką ewolucji biologicznej. Termin ten zapoczątkował biolog Richard Dawkins. Memy mnożą się za sprawą naśladownictwa, zaś w procesie ich replikacji funkcjonuje dobór naturalny. Mówiąc prościej, memy to proste rysunki z podpisem, które najczęściej funkcjonują przy okazji jakichś wydarzeń, chociaż często pojawiają się na tematy polityczne, sportowe albo też inne głośne wydarzenia. Te fajniejsze są powielane i rozpowszechniane dalej, przykładowo na portalach społecznościowych, tak wiec rzeczywiście oddziałuje tutaj zasada replikacji, niektóre memy zaś gubią się gdzieś w otchłani internetu.

Kolejne pojęcie jest również ciekawe, ale odnosi się do grupy zawodowej.
copywriter
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Kto to jest copywriter i jakie ma copywriter zarobki? Copywriter to po prostu człowiek od słowa, od wymyślnych sloganów czy haseł do reklam, lecz również od tworzenia dłuższych i tych mniejszych objętościowo tekstów. Tak naprawdę to zadania dla takiej osoby są całkiem zróżnicowane, czasem nawet nie pisze on tekstu, a notuje pomysły, jakie później przekazuje zlecającemu. Copywriter zarobki ma różne, w zależności czy pracuje na własną rękę, w niewielkiej albo też większej agencji marketingowej.


analityka
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Następne równie ciekawe zagadnienie to metoda swot. Jest to jedna z najbardziej popularnych heurystycznych technik analitycznych, która pomaga w porządkowaniu wiedzy. Jest coraz bardziej popularna również w polskich przedsiębiorstwach i organizacjach. Jest używana w każdym obszarze planowania strategicznego jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy strategicznej. Dajmy na to w naukach ekonomicznych używa się jej do analizy wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danej organizacji, lecz także do analizowania konkretnego projektu czy pomysłu biznesowego.