Krótki przegląd znakomitych telefonów firmy Nokia, które przez wiele lat były sprzedażowymi hitami na całym świecie.

Jeszcze kilka lat temu, nim na rynku pojawiły się smartfony z Androidem, to Nokia właśnie była synonimem tego, co najlepsze w telefonach. Legendarna niezawodność, wygodne użytkowanie, mnóstwo funkcji i długi czas pracy na bateriach to główne cechy w zasadzie wszystkich modeli tej marki.


firma - stykówka
Autor: Solamente Itan
Źródło: http://www.flickr.com


Niektóre z wersji tego producenta to prawdziwe legendy, jakie dziś osiągają na aukcjach niebotyczne ceny. Ale w zasadzie każdy z telefonów tej firmy stawiał wysoko poprzeczkę konkurencji, bardzo podobnie było też z modelem nokia n 73 (sporo więcej przeczytasz pod tym adresem). Pojawił się on na rynku w roku 2006 i od razu zdobył uznanie klientów. Co interesujące, Nokia miała w tym właśnie okresie także przygodę z Linuxem, to na nim bowiem właśnie opierało się urządzenie nokia n 900, wyposażone między innymi w ekran dotykowy.


nokia luna
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Linux
Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com


Kolejne lata to następne modele, cieszące się niezmienne dużym zainteresowaniem na rynku. Bardzo pochlebne opinie pośród użytkowników między innymi zebrała nokia luna, z rodziny telefonów z przesuwaną klawiaturą. Niestety decydenci z tego fińskiego giganta trochę sobie zlekceważyli rewolucję jaka przyszła ze smartfonami. Przez krótki okres czasu okazało się, że sprzedaż klasycznych klawiszowych telefonów spada w gwałtownym tempie, bowiem wszyscy rzucili się na smartfony. Trochę spóźnione działania wprawdzie przyniosły kilka interesujących konstrukcji, jakich jak nokia lumia dual sim - chcę kupić nokię luna.


Jednak wśród użytkowników niepodzielnie królowały już wtedy smartfony z innymi systemami operacyjnymi, i niestety pomimo doskonałych parametrów Nokia nie zdołała z powrotem podbić rynku.