W jaki sposób się robi dżem, a jak konfiturę?

W jaki sposób się robi dżem, a jak konfiturę?

Dżem, konfitura – czy to nie to samo? Dzisiaj już mało kto rozróżnia owe 2 typy przetworów, bo na ogół kupujemy je gotowe w słoiczkach.

A diabeł, jak zwykle, tkwi w detalach, a więc w sposobie przygotowania i proporcji składników. Przeczytaj, jak się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę.
Dżem wykonuje się z owoców oraz cukru – możemy również dodać środków żelujących, lecz z uwagi na dominującą modę eko nie rekomendujemy owej „chemii”.odkryj serwis (kliknij odnośnik)To dokładnie cukier jest w tradycyjnym dżemie (a także naturalnie w konfiturach) tym środkiem, jaki konserwuje produkt. Im sporzej cukru a mniej wody, tym dżem będzie bardziej trwały. Podług norm spożywczych w wypadku dżemu zawartość owoców powinna wynosić minimum 35 g w 100 gRAMach produktu (zatem około 65 % cukru). Tak rzecz wygląda w przetwórni w którym to miejscu dżem wykonuje wyparka rotacyjna. Kiedy jednakże robimy dżem w domku, przydajemy cukru „na smak” – tyle, by dżem był dobry – do kwasowych owoców sporzej, do słodszych skromniej. Gęstość nadają mu również pektyny naturalne zawarte w owocach, jakich sporo jest przykładowo w śliwkach oraz porzeczkach.
Jednakże dżemu nie gotujemy kilkakrotnie, jak konfitur; wyróżnia go również to, iż owoce mogą być pokrojone a także nieco rozgotowane.
biznes - fotogram

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Konfitura to owoce smażone w cukrze. Użytkuje się do nich całych (lub połówek) owoców i smaży się je w bardzo lepkim syropie (zawierającym 60-70 proc. cukru). Owoce w syropie gotuje się na niedużym ogniu, aby się nie rozgotowały, a następnie zostawia do ostudzenia, a następnie kolejny raz zagotowuje.

Ten proces należy powtarzać 2-3 razy. W fabryce proces ów jest w pełni zautomatyzowany. Nieomal w każdym zakładzie przemysłowym, narzędziu czy w maszynie odnajdziemy np. czujniki zbliżeniowe.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes