Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby dobrze funkcjonowały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki poniższym poradom można by zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż możesz stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj łucznik maszyna do szycia.

Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swojemu firewallowi, rzeczywiście warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszystkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich statusem.

Wyrażony zostanie również docelowy adres IP i numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów oraz programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale trzeba niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem samodzielnie sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, a następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes