Co to jest świadectwo wzorcowania i w jakim miejscu posiada ono swe zastosowanie?

Co to jest świadectwo wzorcowania i w jakim miejscu posiada ono swe zastosowanie?

Co to jest świadectwo wzorcowania i w jakim miejscu posiada ono swe zastosowanie?
Czy pamiętasz, dlaczego jest wiadome, że 1 kilogram to akurat 1 kilogram? Więc standard 1 kg znajduje się w kasie pancernej Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres blisko stolicy Francji.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Konkretnie jest ich w tamtym miejscu sześć i od 1889 r.

Masz zamiar dokładniej zbadać opisywany tu problem? Jeśli tak, zobacz przykłady podobnych postów. One również omawiają tę sprawę.

został wyjęty zaledwie trzykrotnie.

Polska kupiła swoją kopię wzoru 1kg w 1951 roku i z tego miejsca zaczerpnięta była jego nazwa – „51”. A z jakiego miejsca jest wiadome, iż jeden kilogram to akurat 1 kg? Otóż wzorzec był wykonany, jak to było wymienione uprzednio, w Biurze Miar i Wag, czyli poprzez ludzi nauki w państwowym instytucie. Jego kopie z kolei mają tak zwane świadectwo wzorcowania, zatem certyfikat potwierdzający fakt, że z danego przyrządu można korzystać jako ze wzorca. Takie świadectwo wzorcowania zawiera wyniki tzw. wzorcowania narzędzia pomiarowego i poświadczający, iż wzorcowany instrument pełni zdefiniowane wymagania metrologiczne. Należałoby dodać, iż świadectwo wzorcowania to 1 z fundamentalnych certyfikatów, jakie zezwalają na zachowanie tak zwanej jedności pomiarowej.

świadectwo wzorcowania

Autor: Sony
Źródło: Sony
Innymi słowy, gdyby nie świadectwo wzorcowania, jakie powinny posiadać wszyscy wytwórcy różnorodnych wag, w rzeczywistości jeden kg oznaczałby dla różnych ludzi coś całkowicie odmiennego. A wszakże często od wagi zależy cena jakiegoś produktu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to śmiało przekonaj się, co znajdziesz w ofercie alarmy gdańsk, która tyczy się podobnej problematyki.

Czy to w jakimś sklepie czy to w placówce pocztowej przy wysyłaniu paczki. Jak się zatem okazuje, świadectwo wzorcowania to niezwykle istotny dokument również dla ludzi nieświadomych takiego faktu.

Naturalnie analogiczne świadectwo wzorcowania muszą posiadać także odmienne powszechnie znajome miary lub narzędzia. Dla przykładu co mogłoby być, jakby prędkościomierze w samochodach nie zostały wyskalowane według takiego samego wzorca?
admin

Comments are closed.