Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?
W obecnych czasach niezwykle wiele urządzeń, jakich na co dzień używamy do różnych celów musi przed opuszczeniem firmy lub nawet wcześniej, przed podjęciem decyzji o realizacji danego sprzętu, odbyć wiele różnorodnych prób.
Dla przykładu w przemyśle motoryzacyjnym zalicza się do nich przykładowo badanie amplitudy drgań mechanicznych.

użytkownik

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
wibrometr

Wszakże podróżujący samochód, a więc również wszystkie elementy, z których jest on złożony, cały czas jest narażony na wszelakiego wariantu drgania. A przecież wiele części jest zrobionych z metalu, czyli surowca, który narażony jest na tzw. zmęczenie. Przeto też przed podjęciem decyzji o realizacji danej części, wielokrotnie robi się próby w urządzeniu pod nazwą wibrometr. Jak już to zostało powiedziane, funkcjonuje ono do pomiaru częstotliwości drgań, czyli w niniejszym wypadku, badania jakości danej części.

Niniejszy tekst jest dla Ciebie ciekawy? Jeżeli tak to, przejrzyj także podobne wątki, które zawierają informacje na omawiany temat.

Odmienne kontrole, jakie można by wykonać za sprawą wibrometru to pomiar przesunięcia, przyspieszenia czy prędkości kontrolowanego elementu.

W praktyce znajduje on zastosowanie między innymi do kontroli drgań wału pędnego w silnikach spalinowych. Warto dopowiedzieć, iż w nowszych odmianach wspomnianego sprzętu do zwiększenia dokładności obliczeń wykorzystywany jest również laser.

Przypadł Ci do gustu nasz wpis? Zatem gorąco zapraszamy (it-solve.pl/software-house-lodz/) do następnych naszych newsów, które będą o podobnej dziedzinie.

Dlaczego? Ponieważ w przypadku wielu mechanizmów, od ich największej klasy w co poniektórych przypadkach może zależeć nawet ludzkie życie.

Przeto też wibrometr to tak istotne urządzenie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podsumowania z badań zrobionych za pomocą wibrometru przenoszone są do komputera, jaki mógłby w odpowiednim programie utworzyć np. wykres amplitudy wstrząsów.
admin

Comments are closed.