Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

Co to jest wibrometr i do jakich użyć jest wykorzystywany?

W obecnych czasach niezwykle wiele urządzeń, jakich na co dzień używamy do różnych celów musi przed opuszczeniem firmy lub nawet wcześniej, przed podjęciem decyzji o realizacji danego sprzętu, odbyć wiele różnorodnych prób.
Dla przykładu w przemyśle motoryzacyjnym zalicza się do nich przykładowo badanie amplitudy drgań mechanicznych.

użytkownik

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
wibrometr

Wszakże podróżujący samochód, a więc również wszystkie elementy, z których jest on złożony, cały czas jest narażony na wszelakiego wariantu drgania. A przecież wiele części jest zrobionych z metalu, czyli surowca, który narażony jest na tzw. zmęczenie. Przeto też przed podjęciem decyzji o realizacji danej części, wielokrotnie robi się próby w urządzeniu pod nazwą wibrometr. Jak już to zostało powiedziane, funkcjonuje ono do pomiaru częstotliwości drgań, czyli w niniejszym wypadku, badania jakości danej części. Odmienne kontrole, jakie można by wykonać za sprawą wibrometru to pomiar przesunięcia, przyspieszenia czy prędkości kontrolowanego elementu.
W praktyce znajduje on zastosowanie między innymi do kontroli drgań wału pędnego w silnikach spalinowych. Warto dopowiedzieć, iż w nowszych odmianach wspomnianego sprzętu do zwiększenia dokładności obliczeń wykorzystywany jest również laser.

Przypadł Ci do gustu nasz wpis? Zatem gorąco zapraszamy (it-solve.pl/software-house-lodz/) do następnych naszych newsów, które będą o podobnej dziedzinie.

Dlaczego? Ponieważ w przypadku wielu mechanizmów, od ich największej klasy w co poniektórych przypadkach może zależeć nawet ludzkie życie.

Przeto też wibrometr to tak istotne urządzenie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podsumowania z badań zrobionych za pomocą wibrometru przenoszone są do komputera, jaki mógłby w odpowiednim programie utworzyć np. wykres amplitudy wstrząsów.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes