Czym jest termopara? Do jakich rzeczy stosuje się takie urządzenia? Jakie rozróżniamy ich rodzaje?

Czym jest termopara? Do jakich rzeczy stosuje się takie urządzenia? Jakie rozróżniamy ich rodzaje?

W szerokim użyciu znajduje się bardzo dużo specjalistycznych urządzeń, z jakich istnienia czasami nie zdajemy sobie sprawy. Ich działanie polega na wcielenie w życie zasad chemii oraz fizyki, przez co czasami są to rzeczy dosyć trudne do zrozumienia.

termopara typu j

Autor: wiktor jedrzejczak
Źródło: http://www.flickr.com
Co jest dobrym przykładem?
Dobry przykład to termopara, zwana czasem termoelementem, do jakiego działania stosowana jest teoria Seebecka. Jest to zjawisko termoelektryczne, które ma miejsce na styku dwóch elementów wykonanych z innych metali, kiedy te mają inne temperatury.

Zaciekawił Cię przedstawiany artykuł? Jeśli tak, to sprawdź także uwagi z witryny (https://centrumwygody.pl/), ponieważ one również tyczą się tej kwestii.

Właśnie to zjawisko wykorzystywane jest gdy mowa o termoparze do mierzenia temperatur. Czasem także urządzenie takie służy do dostarczania prądu o niższym napięciu. Istnieją najróżniejsze typu takich urządzeń, przykładowo termopara typu k, jakiej używa się w zakresie temperatury od – 200 stopni do tysiąc dwieście.

termopara typu k

Autor: Joe Miserendino
Źródło: http://www.flickr.com
Również do takiej samej grupy – I należy termopara typu J, jaka natomiast jest stosowana często w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. rozpiętość temperatury w przypadku tej termopary jest nieco mniejszy i rozciąga się od – 40 do 750 stopni. Ogólnie urządzenia te dzieli się na 3 grupy, z czego trzecia posiada jeden z wyższych zakresów temperatur, do 2200 stopni.

Jeżeli zainteresował Cię prezentowany artykuł, to bardzo dobrze, gdyż ten opublikowany poniżej (http://www.c-l.pl/wlokna-szklane/) również zawiera równie istotne informacje – nie wahaj się, tylko sprawdź go.

To termopary wolframowo-renowe. Tego typu urządzenia służą do lokalnego pomiaru temperatur. Nie muszą mieć one jakiegoś dodatkowego zasilania.

Ogromną ich zaletą jest szeroki zakres jeśli chodzi o temperatury, co jest widoczne już choćby na podstawie tych dwóch powyższych rodzajów urządzeń. Do tego prosta budowa oraz spora niezawodność powodują, że urządzenia takie są chętnie wykorzystywane w bardzo różnych sytuacjach.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes