Niesprawny sprzęt elektroniczny oraz elektryczny – co trzeba z nim zrobić?

Niesprawny sprzęt elektroniczny oraz elektryczny – co trzeba z nim zrobić?

Elektrośmieci, czyli niesprawny już sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafiać do ogólnodostępnego pojemnika na śmieci. Utylizacja tego typu odpadów musi być przeprowadzana w odpowiedni sposób. Co więc powinny zrobić osoby, które chcą pozbyć się zużytej lodówki, niesprawnych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które już nie świecą?

W Polsce od 2005 roku obowiązuje ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny mamy obowiązek oddać do punktu skupu, w którym gromadzi się tego rodzaju odpady. Odebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany zostanie następnie do firmy, w której przeprowadza się utylizację lub recykling tego rodzaju odpadów – utylizuj sprzęt AGD. Tego rodzaju odpady mają w swoim wnętrzu takie pierwiastki, jak ołów, kadm i rtęć. Wskazane substancje są wyjątkowo groźne, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz użyte, stąd zalecenie, by zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafiał we wskazane miejsce recyklingu lub utylizacji.

sprzęt elektroniczny

Źródło: pixabay.com

Nieużywane już meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą zostać wywiezione na wysypisko śmieci. Gdzie jednak je wyrzucić? Kupując nową kuchenkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy , te których się pozbywamy oddać do sklepu lub punktu, w którym dokonuje się ich naprawy. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz do roku czy raz na pół roku ogłaszają zbiórki takiego niedziałającego już sprzętu RTV i AGD – dbaj o środowisko z firmą Utylnia.

Nasz wpis wydał Ci się interesujący? Masz chęć na kolejne wątki? Zatem nie zwlekaj i klikaj sklep komputerowy góra kalwaria w podany link.

W ramach odbywających się zbiórek można oddać również zużyte opony do samochodu lub motocykla i akumulatory. To ogromne ułatwienie dla mieszkańców, którym nie obce jest środowisko naturalne.

Natomiast w innych gminach w punktach największego ruchu mieszkańców umieszczane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać zużyte baterie i świetlówki. Wymienione działania mają przed sobą jeden cel: dbałość o środowisko, w którym żyjemy. Wiedzieć trzeba, że za wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych pojemników, w których gromadzimy odpady zagrożone jest karą grzywny. Kara ta jest dość dotkliwa, może wynosić nawet pięć tysięcy złotych. Nie warto więc ich wyrzucać do normalnych śmieci również ze względów ekonomicznych. Taka kara może bowiem mocno odbić się na zawartości naszego portfela.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes