Czym wyróżnia się solidny agregat prądotwórczy? Do jakich zadań jest przydatny?

Czym wyróżnia się solidny agregat prądotwórczy? Do jakich zadań jest przydatny?

Każdy z nas może posiadać własne źródło energii. Takie coś jest prawdopodobne dzięki niedrogim i powszechnie dostępnym agregatom produkującym prąd. Mogą one zaopatrywać w prąd urządzenia elektryczne tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia się do sieci energetycznej. Taki sprzęt będzie przydatny dla każdego, w wielu sytuacjach – na kempingu, ogródku lub garażu, do wszystkich miejsc, gdzie nie możemy doprowadzić elektryczności. Może również być elementem instalacji awaryjnego zasilania domu, szczególnie w sytuacji dłuższej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Do wykorzystania w domu najbardziej odpowiednie są sprzęty o nie za dużych gabarytach oraz mniejszej mocy.

agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
W przypadku urządzeń, jakie wytwarzają energię elektryczną prądu zmiennego definiuje się tak zwaną moc pozorną, jakiej jednostką jest woltoamper. W całkiem dobrej cenie można zakupić takie o mocy od 0,5 do paru kVA. Sprzęt o sile do 1,5 kVA jest często przenośny, dajmy na to w formie pudełka. Te z większą mocą są większe oraz ciężkie, dlatego musimy je przesuwać na kółkach, z takiego względu powinno się je traktować już jako maszyny będące na stałe w jednym miejscu.

Ta solidna oferta, którą przygotowaliśmy dla miłośników opisywanej problematyki, ma pokrewne dane na to fascynujące zagadnienie – zobacz tutaj.

Tańszy agregat przenośny napędza sprzęty do niego przyłączone energią, która została nagromadzona wcześniej w akumulatorach. Dość ważnym minusem takiego rozwiązania jest niezbyt długie działanie. Przez co są w stanie zapewnić moc kilkuset watów na kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego doładowania akumulatorów.

przenośny agregat spalinowy
Na dosyć swobodne używanie sprzętów elektrycznych pozwalają generatory produkujące prąd, jakie napędzane są silnikami spalinowymi. Całkowite zatankowanie takich zbiorników na paliwo wystarcza na parę godzin pracy. Moc zaś zależy od użytego silnika. Może być dowolnie duża, lecz ma to wpływ oczywiście na cenę urządzenia. Za mniej niż dziesięć tysięcy będziemy w stanie zakupić agregaty o sile paru kilowatów. W odróżnieniu od akumulatorowych generatory spalinowe są nieodpowiednie do używania w zamkniętych pomieszczeniach. Produkują spaliny, wymagają ochładzania powietrzem i, co także jest ogromnym minusem, nieprzyjemnie hałasują. Musimy je więc ustawiać na dworze, najlepiej pod dachem, tam, gdzie hałas pracującego urządzenia nie będzie nam przeszkadzał.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes