Jak sprzęty chronione są przed za dużym napięciem elektrycznym? Czego używa się do zabezpieczenia sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

Jak sprzęty chronione są przed za dużym napięciem elektrycznym? Czego używa się do zabezpieczenia sieci elektrycznej przed wyładowaniami?

prąd jest bardzo pomocnym typem energii. To za jego sprawą działają urządzenia. Jednak tak samo jak duża oraz pomocna jest jego moc, tak samo zdarza się czasem być poza kontrolą.

Półka sprzedażowa z elektroniką

Autor: Microsiervos Geek Crew
Źródło: http://www.flickr.com
warystory

Autor: Josep Bracons
Źródło: http://www.flickr.com
Wtedy musimy radzić sobie z przepięciami. Jednak urządzenia są konstruowane tak, aby takie sytuacje nie stanowiły zagrożenia.
W sprzętach elektrycznych montuje się warystory. Są one dobrym zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem elektrycznym. Za sprawą takich urządzeń, w momencie kiedy tej energii jest za dużo oraz mogłaby ona uszkodzić sprzęt, taki warystor działa jak bezpiecznik. Dzięki temu sporo sprzętów w domu nie ulega awarii na skutek zmiany zasilania.
Ogromną dawką energii elektrycznej są również pioruny. Tutaj jednak musimy radzić sobie z niemożliwą do okiełznania siłą tego typu wyładowań. Dlatego właśnie przykładowo linie elektryczne mają ograniczniki przepięć, dobra strona tak zwane odgromniki.

Poznaj też inne archiwum treści poruszających niniejszy temat – bez strachu – wejście za darmo, więc kliknij ten odnośnik!

Jednak na skutek tego, iż są to rzeczy dość kosztowne, to zakłada się je tylko w miejscach bardziej strategicznych. Takich jak na przykład transformatory. Jednym z rodzajów ogranicznika przepięć jest ogranicznik odcinający, jaki na pewno dobrze poradzi sobie z odprowadzeniem prądu piorunowego. Ma on mało skomplikowaną budowę jak też jest niezawodnym urządzeniem. Jednak sporą wadą może być duży wpływ czynników pogodowych na taki sprzęt.

Iskiernik, czyli ta najważniejsza z części takiego odgromnika, nie jest szczelnie zamknięta, co może powodować znacznie szybsze zużycie. Co na pewno nie jest pożądane.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes