Jak należy skutecznie zmniejszać temperaturę nagrzewających się elementów?

Jak należy skutecznie zmniejszać temperaturę nagrzewających się elementów?

Każdy element oraz część układu komputerowego podczas ciągłej pracy tworzy ciepło, z powodu przepływu przez nie prądu elektrycznego. Szczególnie narażony na wyższe temperatury jest procesor nagrzewający się do nawet 50 0C. Oprócz tego powinno się tu także napisać o innych podzespołach takich jak karty graficzne, pamięci RAM, czy wiele innych elementów układu komputerowego.

komputery

Autor: Dafydd Vaughan
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku w obecnych czasach znajduje się wiele typów układów chłodzących, są to chociażby układy wodne, gdzie ciepło odprowadzane jest w wyniku krążącej wody (jonizator wody) o niższej temperaturze niż sam element chłodzony, wentylator, radiator aluminiowy i wiele innych W przypadku bardzo wydajnych i szybkich procesorów kilkurdzeniowych nie możemy zapominać o równie wydajnym chłodzeniu, ta sama sytuacja tyczy się także kart graficznych które posiadają dość podobny układ, który nagrzewa się w także znacznym stopniu. Na rynku występuje przecież kilka modeli systemów graficznych o co najmniej dwóch procesorach. Rozpatrując rozwiązania chłodzące które są dostępne na rynku powinniśmy wybrać ten, który będzie idealny do podzespołów które posiadamy w komputerze jak również takie, które nie będą zbyt bardzo obciążały naszego budżetu. Jak wiadomo chłodzenie cieczą wykazuje bardzo dużą skuteczność oraz znaczne obniżanie temperatury procesora nawet przy bardzo długiej pracy, lecz jest to rozwiązanie dość kosztowane. Dobrym przykładem dla średniej półki procesorów jest radiator aluminiowy, który bezpośrednio odprowadza ciepło z elementów płyty głównej i połączony jest z wentylatorem. Nie można tu zapominać o stosowaniu pasty termoprzewodzącej, którą należy nałożyć w małej ilości na górną część procesora . Chłodzenie wodą jak i powietrzem możemy używać także na kartach graficznych, oczywiście tych większych pod względem jej rozmiarów jak i jej zwiększonej wydajności. Wielu użytkowników decyduje się także na dość radykalny krok, a mianowicie podwyższanie taktowania zegara procesora a co z tego wynika zwiększenie jego szybkości, lecz jak wiadomo wraz ze zwiększającą się liczbą gigaherców zwiększa się też temperatura.

praca z laptopem

Autor: Libertic
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy kto tylko podejmuje decyzje o zakupie nowego bardzo wydajnego procesora, karty graficznej lub pamięci RAM, powinien w dużym stopniu zainwestować także w chłodzenie tych podzespołów, ponieważ wraz z nagrzewaniem się spada wydajność tych poszczególnych elementów a co się z tym wiąże całego komputera. Analizując koszty zakupu nie możemy pomijać w tym przypadku ceny jaką musimy zapłacić za bardzo dobry układ chłodzący i nie jest to już istotne czy będzie to zwykły wiatrak zintegrowany z radiatorem, krążąca woda czy chociażby nawet zanurzenie całego sprzętu w oleju mineralnym.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes