Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy typy potencjometrów?

Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy typy potencjometrów?

Potencjometr to rezystor zmienny, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać metodą mechaniczną. Posiada trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, może on przesuwać się ścieżką oporową. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnorodnych wykonaniach, niezbędne jest przyszłe zastosowanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, np. na płycie czołowej. Musimy go zamontować za pomocą nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Niekiedy zamontowuje się go inaczej, kątowo na płytce, a jedynie oś może przechodzić przez płytę czołową.

Jeśli prezentowana tutaj kwestia jest dla Ciebie zajmująca, to dodatkowo zobacz również podobne warte zapoznania się (https://elektryczne.eu/) artykuły.

To potencjometr obrotowy wraz ze ścieżką oporową, który ma kształt kulisty, posiada też oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jak jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka stworzona jest w postaci linii prostej.

kable

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, łatwiejszych zastosowań warto używać tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające powinny mieć cermet, jaki jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Pierwszym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej dokładne ustawienie. Drugi z nich – jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma sporą rozdzielczość i spory czas życia, może być używany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, nazywane też trymerami wytwarzane są z węglową lub cermetową ścieżką oporową.

Bardzo często są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie posiadają ponadto osi i kołnierza gwintowanego, określa się im także mniejsze wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, najczęściej jedynie dwieście obrotów. Bierze się to z tego, że ma miejsce dość spory odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w miejscu styku, dlatego żeby osiągnąć znaczną stabilność. Trymery występują w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast kolejny ma tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest przy pomocy ślimaka. Jak więc widzimy, ażeby dobrać odpowiedni potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Kiedy wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi okres czasu.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes