Jakimi metodami zabezpiecza się przed wystąpieniem pożaru, zasada działania układu tryskiwaczy.

Jakimi metodami zabezpiecza się przed wystąpieniem pożaru, zasada działania układu tryskiwaczy.

Jakimi metodami zabezpiecza się przed wystąpieniem pożaru, zasada działania układu tryskiwaczy.
Pożary są niezwykle niebezpieczne i groźne, w ciągu kilku minut potrafią one całkowicie zniszczyć cały obiekt. Niestety często może przy tym dojść do tragedii, w pożarach giną ludzie i biorący w akcjach gaśniczych strażacy. Dlatego też niezwykle istotna jest właściwa przeciwpożarowa ochrona, jaka jest obowiązkowa w budynkach publicznych, większych firmach czy urzędach, a zalecana w domach i mieszkaniach.

Stosuje się tutaj różne systemy, najprostsze to czujniki dymu, które w momencie jego wykrycia załączają alarm. Lecz nawet jeśli szybko będą one w stanie wykryć pożar, to zanim informacja dotrze do straży pożarnej i dojedzie ona na miejsce zdarzenia, to upłynąć może wiele minut. W tak długim czasie niestety może już dojść do tak poważnego rozwoju pożaru, że jego ugaszenie nie będzie możliwe. Oczywiście nawet tego typu ochrona jest bardzo pożądana, jednak dużo lepszą opcją są instalacje tryskaczowe, jakie poza działaniem alarmowym potrafią także ugasić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Typowa instalacja tego typu składa się z pewnej liczby tryskaczy, rozłożonych na górze w chronionych pomieszczeniach. Tryskacze (przejdź) podłączone są do instalacji wodnej, jeżeli pojawi się pożar działają one w automatyczny sposób, otwierając się i zraszając wodą wnętrze. Dzięki temu jest dużo szans na to, że pożar (http://ehsbiznespartner.pl/ppoz/) będzie stłumiony nim zdąży się za bardzo rozwinąć. Tryskacze oferuje . Wprawdzie po uruchomieniu tryskaczy pomieszczenie będzie zalane wodą, ale straty jakie się z tym wiążą z pewnością są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.

Tryskiwacze przeważnie posiadają specjalne ampułki z cieczą. Pod wpływem temperatury ampułka się niszczy, a w skutek tego woda z przyłączonej instalacji ciśnieniowej będzie rozlana w środku. Ampułki produkowane są z różnymi temperaturami działania, standardowo przyjmuje się, że ma to być w okolicach trzydziestu stopni więcej, niż typowa temperatura, co przy standardowych warunkach daje niecałe sześćdziesiąt stopni.
admin

Comments are closed.