Dzięki energii elektrycznej mamy obecnie możliwość życia na poziomie, o którym mogli jedynie pomarzyć nasi przodkowie

Dzięki energii elektrycznej mamy obecnie możliwość życia na poziomie, o którym mogli jedynie pomarzyć nasi przodkowie

Słowa prąd elektryczny mają dla nas, obywateli nowoczesnego świata, magiczne znaczenie, chociaż właściwe nie zdajemy sobie z tego sprawy. Gonitwa w zwykłym życiu oraz natłok obowiązków służbowych i tych prywatnych powodują, że nie doceniamy tych błogosławieństw, jakie wynikają z wykorzystywania maszyn działających na prąd. Po prostu wchodzimy do pokoju i włączamy odbiornik telewizyjny, aby oglądnąć Fakty. Pewien dramat rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej z powodu bieżących napraw lub w wyniku silnego wiatru.

Zaraz po wojnie cały kraj pokrył się liniami wysokiego napięcia. Jednakże okazuje się, że to nie wystarcza, aby szary Nowak miał energię elektryczną w swoim domu. Potrzebne bywają takie urządzenia jak transformatory, które redukują napięcie, żeby prąd nie zniszczył sprzętów, których używamy nie tylko od święta, czyli np. ekspresu do kawy lub Dron Mavic Mini 2 opiekacza do kanapek. I w tym przypadku również zapominamy o tych jakże użytecznych urządzeniach do obniżania napięcia.

wnętrze konsoli playstation

Autor: nsr1986
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei transformatory sieciowe montuje się w różnego typu sprzętach, które działają na prąd. Przy czym trzeba byłoby nadmienić, że zasada działania pozostaje taka sama. Do wyjaśnienia tego zjawiska fizycznego należy odwołać się do prawideł rządzących przyrodą, a ściślej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie bywa wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się to fakt o tyle istotny, że umożliwia przesyłanie energii na dalekie odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które znajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią nieco odmienną rolę (mselektronik.pl). Otóż, sprzęt elektroniczny pozostaje tak delikatny, że mógłby z łatwością ulec awarii, jeśli napięcie prądu byłoby nazbyt wysokie, dlatego rola transformatorów jest nie do przeceniania.
Każde urządzenie, które posiada cokolwiek wspólnego z prądem bywa mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z błyskawicami może wyrządzić wiele szkód i spalić tak nieduże transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych maszyn.

urządzenie pomiarowe

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy zatem zbierają się na horyzoncie burzowe chmury, warto wyłączyć z sieci jak najwięcej domowych sprzętów, aby nie zostały uszkodzone w trakcie wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w czasach, gdy dostęp do urządzeń jest praktycznie niczym nieograniczony. I pewnie nasze prababcie chwyciłyby się za głowy w geście zaskoczenia, jeśli usłyszałyby, że bluzki pierze się w automacie, a ciasto wypieka w elektrycznym piekarniku.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes