Garść przydatnych informacji, dotyczących włącznikach elektrycznych

Garść przydatnych informacji, dotyczących włącznikach elektrycznych

Garść przydatnych informacji, dotyczących włącznikach elektrycznych
W sprzedaży jest dostępny spory wybór sprzętu elektroinstalacyjnego. Z gniazdkami chyba każdy powinien dać sobie radę i wiedzieć do czego służą. Ale już przy włącznikach mogą się zacząć kłopoty ze zorientowaniem się, czym poszczególne ich rodzaje się różnią, i jak je zastosować w domowej instalacji.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście najpopularniejsze i znane każdemu są włączniki jednobiegunowe, używane są one gdy zajdzie potrzeba włączenia i wyłączenia światła w jednym pomieszczeniu. Tego typu włącznik ma dwa stany, albo przewodzi napięcie albo będzie do odcinać. Po dorzuceniu do włącznika jednopozycyjnego pokrętła regulującego moc prądu otrzymuje się włączniki (polecamy nota bene) zwane ściemniaczami, które służą do regulowania natężenia światła w pomieszczeniach. Często używane są również włączniki (polecamy http://www.nota-bene.com.pl/produkty/aquafomr-inc/) świecznikowe, bardzo się one przydają gdy trzeba sterować paroma żarówkami. Na schodowych klatkach idealnie będą się sprawdzać schodowe łączniki, pozwalają one na załączenie światła z jednej strony i odłączenie z drugiej. Przeważnie stosowane są na klatkach schodowych i korytarzach i stąd wzięła się ich nazwa. Dopełnieniem wymienionych powyżej typów są łączniki krzyżowe, pozwalające na realizację bardziej zaawansowanych układów, przykładowo oświetlenia trzech pięter, a także wersje działające automatycznie, w jakich są zainstalowane czujniki ruchu reagujące na ludzi którzy się pojawiają w pomieszczeniu.

Nowoczesna lampa

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Kupując włączniki (link do oferty) do mieszkania w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę ich funkcję. O tym, jakie będą potrzebne dowie się z pewnością od fachowców, którzy zajmować się będą wykonaniem instalacji elektrycznej. Asortyment włączników w sklepach jest ogromny, produkowane są one przez wiele firm i w wielu stylistycznych liniach. Można zdecydować się na klasyczną kolorystkę i wzornictwo, lecz jeśli ktoś będzie chciał, to zakupić może na przykład modele nowoczesne, zrobione z nierdzewnej stali. Przeważnie dana linia stylistyczna zawiera w sobie wszystkie rodzaje przełączników, dlatego też bez większych problemów możemy je zakupić do wszystkich pomieszczeń w domu.

admin

Comments are closed.