Dlaczego sterowniki PCL wpłynęły na rozwój współczesnej automatyki, odmiany używanych współcześnie sterowników

Dlaczego sterowniki PCL wpłynęły na rozwój współczesnej automatyki, odmiany używanych współcześnie sterowników

Nowoczesna automatyka w coraz większym stopniu używa nowoczesne rozwiązania elektroniczne i elektryczne. Na samym początku systemy sterowania budowane były w oparciu o różne części elektroniczne, i miały one postać skomplikowanej sieci, ze stałymi połączeniami między elementami układu. Lecz takie podejście nie należało do praktycznych, bo wszelakie zmiany w funkcjonowaniu wymagały sporo pracy przy zamianie połączeń.

Sterowniki PLC
Dlatego też wraz z coraz większą popularnością układów mikroprocesorowych zaczęto coraz mocniej stosować sterowniki, które sposób sterowania zapisane miały w pamięci. Dzięki temu modyfikacja labo rozbudowa takiego układu przeważnie się sprowadzała do modyfikacji algorytmu sterującego, bez konieczności zmiany jakiś przewodów i kabli. Dało to niespotykane dotąd możliwości dla automatyków i inżynierów, dzięki takim sterownikom opierając się na standardowym układzie mogli go wykorzystywać w wielu różnych projektach.

I automatyka poszła właśnie w tę stronę, obecnie sterowniki PCL są tak rozpowszechnione, że praktycznie nie stosuje się innych metod. Obecnie rynek sterowników przemysłowych obejmuje kilkanaście firm i kilkaset modeli urządzeń, począwszy od najmniejszych, do mało zaawansowanych zastosowań, aż po wielkie komputery używane w największych liniach produkcyjnych – kliknij tutaj.

Większość stosowanych sterowników ma budowę modułową, to znaczy da się je bardzo łatwo zestawiać ze sobą i dołączać najróżniejsze urządzenia zewnętrzne. Ogromnie w ostatnich latach zaczęły się również rozwijać możliwości kodowania takich sterowników. Każda z firm produkujących tego typu urządzenia dostarcza równocześnie szereg narzędzi, dzięki jakim testowanie i programowanie układów sterujących jest bardzo proste.

Takie programy mają na przykład interfejsy graficzne, dzięki jakim projektowanie układu sprowadza się do ułożenia właściwie klocków i relacji między nimi.

Chcesz przeczytać coś podobnie ciekawego? Ekstra, ta strona www z pewnością okaże się dla Ciebie użyteczna, ponieważ odnajdziesz tam dużo tego typu danych.

Zwiększa się także wydajność samych urządzeń, obecnie mają one tak duże możliwości obliczeniowe, jak najlepsze komputery sprzed kilkunastu lat.

admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes