Świat aplikacji mobilnych

Świat aplikacji mobilnych

Świat aplikacji mobilnych
Oprogramowanie do telefonów komórkowych znajdujące się na licencji open source diametralnie zmieniło możliwości urządzeń mobilnych. Na dzień dzisiejszy projektowanie aplikacji mobilnych jest dziecinnie proste i wymaga jedynie podstawowej wiedzy o programowaniu. Dzięki temu na stronach internetowych znajdują się tysiące amatorskich programów stworzonych na telefony komórkowe, wykorzystujących urządzenia w jakie wyposażony jest zazwyczaj nowoczesny telefon komórkowy: żyroskopy, kamerę czy lokalizator GPS. Dużo z tych aplikacji wykorzystywana jest jedynie do zabawy, istnieją jednak takie, które pomagają ratować życie człowieka. Możliwości oprogramowania ograniczone są więc zazwyczaj przez fantazję osoby tworzącej program.

telefon w dłoni

Autor: Rob Lawton
Źródło: http://www.flickr.com
Zatrudnienie dla młodych informatykówTworzenie aplikacji na androida jest świetną wprawką do zawodowego programowania. Z tego powodu firmy zajmujące się aplikacjami mobilnymi nierzadko przyjmują do pracy studentów kierunków informatycznych z pobliskich uczelni. Dla studenta taka pozycja w CV jest dodatkowym plusem przy późniejszym poszukiwaniu zatrudnienia. Pracodawcy natomiast nie muszą płacić profesjonalnym informatykom za projektowanie podstawowych aplikacji mobilnych (odkryj więcej tu). Jest to więc przypadek, w którym obie strony czerpią sporo korzyści. Komercyjne programy pisane przez młodych ludzi to głównie proste aplikacje do zarządzania zasobami urządzenia, czy inne popularne oprogramowanie.

Aplikacje w służbie zdrowiu
Jak się okazuje, przy pomocy telefonu można wykonać najprostsze badania, przykładowo zmierzyć ciśnienie. Tego rodzaju program stosuje lampę błyskową w telefonie, oraz wbudowaną kamerę. Po uruchomieniu programu, zbliża się palec do obiektywu i czeka na podanie wyniku. Ostatnio stworzono również aplikację służącą podstawowemu badaniu oczu. Zasada działania jest zbliżona, ale w tej sytuacji kamera fotografuje dno oka. Jest to najtańszy możliwy sposób uzyskiwania podstawowego badania wzroku, który jest często używany przez członków misji humanitarnych w krajach afrykańskich. Aplikacja nie oferuje automatycznej diagnozy wyników badania, zmniejsza tylko koszty wiążące się z transportem ludzi do placówek z odpowiednim sprzętem.
admin

Comments are closed.