Jak dobierać obiektyw? Na co zwracać uwagę? Czy warty zakupienia jest obiektyw stałoogniskowy?

Jak dobierać obiektyw? Na co zwracać uwagę? Czy warty zakupienia jest obiektyw stałoogniskowy?

Wielu użytkowników aparatów z wymiennymi obiektywami, po określonym okresie zapoznawania się z kupionym sprzętem i dołączonym doń obiektywem, rozpoczyna poszukiwanie czegoś zupełnie odmiennego, nowego, niekiedy niestandardowego. Dawniej w systemie analogowej fotografii nie było to znaczny problemem, gdyż zakupowało się obiektyw, jaki jest odpowiedni do klatki filmowej 35 mm. W świecie zaś cyfrowa fotografia niedoświadczony amator fotografii może się dość łatwo zgubić. Jak więc wybrać najbardziej właściwy obiektyw?

Jednym z bardziej najważniejszych parametrów obiektywu jest ogniskowa, gdyż to ona definiuje zastosowanie. Wyróżnić więc możemy obiektywy na dwa modele, czyli obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe, są dość często określane jako szkła typu “zoom” – poznaj sklep Sigma. Przy kadrowaniu zdjęć musimy mieć na uwadze, że głębia ostrości jest bezpośrednio uzależniona od ustalonej długości ogniskowej, co oznacza im dłuższa ogniskowa, tym bardziej znaczna będzie min. odległość ostrzenia, to znaczy, odległość, w której należy stanąć od fotografowanego obiektu, ażeby najbardziej korzystnie ustawić ostrość.

obiektyw

Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com

Obiektywy stałoogniskowe są w mniejszym stopniu uniwersalne, niż obiektywy rodzaju jak zoom, lecz bardzo często gwarantują dużo lepszą jakość obrazu. Pozwalają też częściowo minimalizować niepożądane efekty na zdjęciach, tj. choćby abberacja chromatyczna, co oznacza kolorowe obramowania wokół silnie skontrastowanych elementów. Sporą zaletą obiektywów stałoogniskowych jest też maks. otwór względny, dzięki niemu można fotografować w bardziej ciężkich warunkach oświetleniowych, a jednocześnie uzyskać płytszą głębię ostrości – . Interesujące i warte polecenia są jednocześnie obiektywy stałoogniskowe szerokokątne.

Zaciekawiły Cię zagadnienia, które właśnie znalazłeś w tym tekście? Jeśli tak, to dodatkowo zweryfikuj ofertę (https://kwit.com.pl/wdrozenia-consulting-doradztwo/), a stwierdzisz, że wszystkie dane są autentyczne.

Zaliczyć do nich można szkła z większym kątem widzenia, jakie rejestrują większą część sceny.

Obiektywem tego rodzaju określamy konstrukcje o ogniskowej mniejszej niż 35 milimetrów. Najbardziej ważnym wykorzystaniem tego typu szkieł jest fotografia wnętrz a także ujęcia krajobrazowe. W przypadku tej pierwszej bardzo ważne jest, aby obiektyw miał małą minimalną odległość ostrzenia
od fotografowanych obiektów. Najlepiej tego typu obiektywy nabywać w fachowych sklepach, na szczęście dużo ich powstało ostatnimi czasy, a szczególnie Szczecin jest godny uwagi.

admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes