Podstawowe informacje o projektowaniu i realizacji typowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

Podstawowe informacje o projektowaniu i realizacji typowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

Podstawowe informacje o projektowaniu i realizacji typowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.
W chyba każdym domu czy budynku przemysłowym znajduje się elektryczna instalacja. Tak naprawdę dla każdego z nas jest to tak oczywiste, że po prostu się nie zwraca uwagi na to, chyba że w jakimś momencie zabraknie prądu i będzie trzeba świecić świeczkami. Dobrze zaprojektowana instalacja powinna być funkcjonalna i bezpieczna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach z przepięciami czy zwarciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszelakie zasady, jakimi trzeba się kierować przy jej projektowaniu, a ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne cały czas są przecież pod napięciem, które może być nawet powodem, dlatego też nie można pozwolić sobie na żadne zaniedbania w tych sprawach. Poza tym pozorne oszczędności w formie za cienkich przewodów spowodować mogą ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego doświadczonego, który zaprojektuje wszystko w taki sposób, żeby spełnić wszystkie oczekiwania i jednocześnie zachować wszystkie wymagane zasady.

sprzęt - odzwierciedlenie

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z ważniejszych rzeczy przy projektowaniu takich instalacji jest wybór właściwych przewodów . Kable elektryczne są najczęściej wykonane z dwóch głównych rodzajów metali, czyli miedzi albo aluminium. Ze względu na znacznie korzystniejsze właściwości w typowym budownictwie znacznie bardziej popularne są przewody miedziane, tak naprawdę one są standardem od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe miedziane są dużo wytrzymalsze na procesy chemiczne, mają też większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Oferowane są one w dużej ilości odmian, o średnicach od 0,2 do nawet kilkuset milimetrów kwadratowych, przez co można je dokładnie dopasować zależnie od mocy odbiorników.

sprzęt - selfie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach najczęściej stosuje się przewody mające średnicę 2,5 mm2, jakie bez problemów starczają na większość zastosowań. Jeśli ktoś jednak by chciał korzystać z jakiś mocniejszych sprzętów, to konieczna będzie też wytrzymalsza instalacja do tego – kable (patrz https://lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/przewody-sterownicze-i-przylaczeniowe/serwonapedy/plaszcz-pvc-certyfikowany/przewody-servo-zgodne-z-standardem-siemens-6fx-5008.html). kable (patrz https://lapppoland.lappgroup.com/)
admin

Comments are closed.