Wszechobecna nowoczesność – czemu dobrze jest audiobooków podróżniczych i przewodników

Wszechobecna nowoczesność – czemu dobrze jest audiobooków podróżniczych i przewodników

Wszechobecna nowoczesność – czemu dobrze jest audiobooków podróżniczych i przewodników
Współcześnie popularne stają się audiobooki z gatunku podróżniczych. Literatura ta w obydwu wersjach: papierowej i multimedialnej jest na czasie. Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest to, iż literatura podróżnicza i przewodniki audiobooki przenoszą nas w świat daleki i zakątki na ziemi interesujące, barwne i to za cenę biletu do kina!

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com
Literatura sensacyjna i grozy audiobooki w wersji do słuchania mają tę zaletę że znalezieniem oryginalnych mieszkańców jakiegoś regionu oraz najciekawszych zakątków zajął się już autor. My siadamy na wygodnej kanapie i delektujemy się opowiadaniem. Bawimy się lepiej lub gorzej w zależności od talentu opowiadającego. Dla porównania dobrze jest posłuchać kilku autorów – podróżników opisujących tę samą część świata. Możemy znaleźć w ten sposób naszego ulubionego autora – podróżnika. Oprócz tego obraz interesującego nas regionu będzie pełniejszy, przez co bardziej prawdziwy a to jest istotne w literaturze podróżniczej i przewodnikach audiobookach (poza naturalnie funkcją rozrywkową tego typu literackiego).

Przykładem są książki dwóch autorów – Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska opisując to samo miejsce zwracają jednak uwagę słuchającego na różne rzeczy i zjawiska. Dla przykładu pan Cejrowski moim zdaniem jest w swoich opowieściach mniej emocjonalny, trzyma się formy reportażu o wiele bardziej niż pani Pawlikowska, która to zwraca uwagę większym stopniu na metafizyczną część tego co ją spotyka. Wojciecha Cejrowskiego natomiast interesują bardziej przemiany które są skutkiem rozwoju cywilizacyjnego. Oboje podróżników cechuje poczucie humoru. Forma audio (Radia podtynkowe) daje czytelnikowi jeszcze tę atrakcję, iż wyczarowuje odgłosy natury, których oczywiście nie usłyszymy w naszym ogrodzie albo w pobliskim lesie.

audiobook

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże nie samą rozrywką człowiek żyje. Czasem jesteśmy zmuszeni albo chcemy nauczyć się języka obcego (nauka języków). Mamy tutaj temacie bardzo wiele opcji: programy multimedialne, książki papierowe a także audiobooki do nauki języków. Takie wydawnictwa możemy nabyć na przeróżne sposoby: albo w księgarniach lub growatt mogą być one też dołączane do materiałów lekcyjnych szkół językowych które prowadzą nauczają w trybie tzw. e-learningu.

Kiedy już pouczymy się jakiegoś języka by móc wyjechać na wyprawę śladami pisarzy – podróżników, możemy się rozerwać słuchając powieści sensacyjnej i grozy oczywiście jako audiobook, lub też ze świata realnego przenieść się w świat poezji w który wprowadzą nas popularni aktorzy dzięki swoim własnym interpretacjom zawartym w audiobookach z gatunku poezja. Wybór mamy ogromny!

admin

Comments are closed.