Odgromniki jako urządzenia do asekuracji ważnych fragmentów obwodów

Odgromniki jako urządzenia do asekuracji ważnych fragmentów obwodów

Piorunochrony są urządzeniami jakie stosuje się do asekuracji istotnych fragmentów sieci.

Wyładowania atmosferyczne występują bezustannie na wszystkich kontynentach i sprawiają znaczne straty. Powodują niszczenie sprzętów zarówno przemysłowych, jak i w domu. Z uwagi na ich potężną i nieoczekiwaną formę nierzadko wywołują fatalne konsekwencje w instalacjach elektrycznych.

elektryka

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W celu ochrony przyrządów elektrycznych czułych na przepięcia wywołane m.in. uderzeniem pioruna konieczna jest wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna okaże się zabezpieczona, jeżeli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskazówki uszkodzenia, jakie uwidocznią konieczność wymiany ochronnika.

Wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa polega na utworzeniu połączenia punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych przewodów wchodzących do obiektu, ponadplanowych połączeń wyrównawczych i uziomu z kluczową szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: Spółka Pelelectric. Istnieją trzy grupy ochronników zabezpieczających przed wahaniami pochodzenia burzowego i łączeniowego mogącymi pojawić się w sieci zasilającej gmach.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bez ryzyka przechwyci falę przepięciową i odprowadzi prąd przepięciowy do uziemienia, a nie do instalacji. Ubezpieczy nie tylko przed przepięciami w trakcie burzy, ale również łączeniowymi, jakie mogą się zdarzyć w sieci zasilającej.Wybierając należyty ogranicznik przepięć powinno się uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy między drutem fazowym i neutralnym. Istotny jest konfiguracja sieci, także odporność udarowa połączona z udarami prądowymi, które pochodzą od wyładowań atmosferycznych.

Ograniczniki winny być poddawane okresowej inspekcji przynajmniej raz w roku, zaś kolejne oszacowanie trzeba przeprowadzić po wystąpieniu wyładowania piorunowego w obiekt.

Poszukujesz może następnych pomysłów związanych z opisywanym w tym artykule zagadnieniem? Jest na to znakomita rada: kliknij tutaj i zobacz więcej w serwisie (https://www.m2t.com.pl/pl/drukarki-etykiet-11)!

Bezdotykowy i szybki test ogranicznika wykonuje się za pomocą przenośnego sprzętu pomiarowego. Dobór i przeprowadzenie części ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej trzeba zlecić specjaliście.

admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes