Parę cennych porad dla tych rodziców, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych internetem

Parę cennych porad dla tych rodziców, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych internetem

Parę cennych porad dla tych rodziców, którzy wychowują dwunastolatków zafascynowanych internetem
Bycie rodzicem jest zajęciem niezwykle odpowiedzialnym, a równocześnie bywa związane z mnóstwem obowiązków. Wraz z rozwojem nowoczesnej inżynierii, a szczególnie technologii internetowej, na nastolatka zaczyna czyhać coraz więcej zagrożeń. Jednakże z drugiej strony niełatwo byłoby zakazywać korzystania z komputera – w końcu, jak mówi znane przysłowie, zakazany owoc jest najsmaczniejszy. Należy więc przede wszystkim tłumaczyć dziecku, w jaki sposób rozsądnie korzystać z zasobów internetu i podać sytuacje, w których nastolatek ma zachować szczególną czujność, a nawet sygnalizować o podejrzanych zachowaniach pozostałych internautów.

ojciec z córką

Autor: regan76
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego typu czynności, czyli tych czysto zaradczych, trzeba również zatroszczyć się o to, żeby nasza córcia nie miała dostępu do stron internetowych propagujących treści o frywolnym podtekście. W tym przypadku warto zwłaszcza mieć na uwadze piętnastolatków, którzy nie tylko doskonale wiedzą jak zablokować stronę internetową, ale również jak ją odblokować. Niestety ojcowie rzadko nadążają za swoimi potomkami, a umiejętności ludzi dorosłych niekiedy ograniczają się tylko do zrobienia zakupów w sieci albo sprawdzenia programu telewizyjnego czy skrzynki mailowej. Można jednak kupić, a później zainstalować program antywirusowy, który posiada ekstra funkcję – tzw. kontrolę rodzicielską.

Dzisiaj jedynie w wybranych mieszkaniach są ustawiane na stolikach komputery stacjonarne, do których mają dostęp zarówno rodzice, jak i dzieci, bo coraz częściej korzysta się z komputerów przenośnych lub smartfonów. Jednak bez względu na taki fakt, każdy z domowników pragnie zachować choć odrobinę prywatności, dlatego powstają indywidualne konta użytkowników. Żeby jeszcze lepiej zabezpieczać bardzo istotne dane, dla przykładu rozliczenie prywatnego budżetu czy trochę kompromitujące fotografie z wakacji, trzeba pomyśleć o zupełnie prostych, a jednocześnie efektywnych czynnościach. Otóż, wystarczy sprawdzić w sieci, jak zabezpieczyć folder hasłem, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do tajnych danych.

Internet

Autor: CTEP AmeriCorps
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasz nastolatek pasjonuje się nowymi technologiami komputerowymi, to warto zadbać o to, żeby jego upodobania nie skupiały się jedynie na grach. Można przykładowo wyliczyć korzyści, jakie niesie ze sobą sensowne wykorzystanie zasobów sieci. Kto dzisiaj uwielbia komunikować się z kolegami i koleżankami za pośrednictwem portali społecznościowych, ten w przyszłości będzie świetnie orientował się, że fan page w celach komercyjnych nie bywa aż tak karkołomnym zajęciem, jak można byłoby sądzić. Zwłaszcza kiedy ma się kilkuletnią praktykę – w końcu wiedzę książkową można dość szybko uzupełnić.
admin

Comments are closed.