Czemu oświetlenie led jest lepsze od innych rozwiązań? Jakie są najbardziej istotne zalety?

Czemu oświetlenie led jest lepsze od innych rozwiązań? Jakie są najbardziej istotne zalety?

Jakiego rodzaju oświetlenie najbardziej korzystnie stosować? Wybór jest spory, lecz to jedynie utrudnia wybór, bo czasami za dużo możliwości to zbyt wiele wątpliwości. Najczęściej aktualnie kupowane są żarówki led. Czy to faktycznie najlepszy wybór?

LED

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Litery podświetlane – zastosowanie Wiele osób twierdzi, iż normalne żarówki mniej kosztują i nawet ich częsta wymiana może być tańsza niż kupno droższych żarówek energooszczędnych. Jednak, to prawda, iż żarówka energooszczędna jest w stanie świecić nawet do 100 razy dłużej niż tradycyjna, a jednocześnie pobiera pięć razy mniej energii. Używając takie żarówki przez parę lat możemy odczuć faktyczną oszczędność. Energooszczędne modele są w 90% odzyskiwane, a to oznacza, iż korzystając z nich troszczymy się o środowisko naturalne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Na rynku jest obecnie kilka typów żarówek. Żarówki tradycyjne, czyli najbardziej powszechne, są również najczęściej wykorzystywane. Mają w sobie drut wolframowy, przez jaki przechodzi prąd elektryczny, który tworzy strumień światła. Włókno solidne włókno ceramiczne do kupienia jest w stanie osiągnąć temperaturę w okolicach 2500-3000 K.

Sowarled – Lampy led

To jednocześnie najbardziej częsty skutek krótkiej pracy i spalanie żarówek. Choć tego typu żarówki są jeszcze dosyć często stosowane, to sukcesywnie są wycofywane ze sprzedaży, bo pobierają dużo energii i mogą działać przez mniej więcej tysiąc godzin. Innym typem są świetlówki kompaktowe. Mają one bardzo często kształt litery “U” albo spirali. Tworzą zdecydowanie więcej światła niż tradycyjne żarówki i to przy identycznym poborze prądu. Czas nagrzewania jest

LED

Autor: Anthony Crider
Źródło: http://www.flickr.com

jednak dłuższy. Mogą zużyć więc od 65 do 80% energii mniej standardowa żarówka, jaka generuje ten sam strumień świetlny. Wytrzymałość świetlówki kompaktowej może wynieść do 15 tysięcy godzin, należy jednakże unikać częstego włączania oraz wyłączania. No i na koniec, omawiane we wstępie lampy led. Źródło światła jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają bardziej znaczną trwałość niż tradycyjne żarówki. Charakteryzują się również większą sprawnością i znacznie mniejszym nagrzewaniem, to sprawia, że są bardzo energooszczędne. Kolejną zaletą jest fakt, iż nie mają wpływu na barwę światła, dzięki czemu kolory otaczających nas przedmiotów są identyczne jak w rzeczywistości. Lampy led są podobnie wydajne co świetlówki kompaktowe, jednak czas ich pracy jest dłuższy. Nie mają rtęci i potrzebują do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są jednak droższe w porównaniu do standardowych żarówek i świetlówek, niemniej ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pokoju, dostępne są bowiem interesujące oprawy led.
Zobacz także tutaj

admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes