Komputerowy sprzęt znany każdemu czyli z jakiego rodzaju elementów i części zbudowane są obecne komputery.

Komputerowy sprzęt znany każdemu czyli z jakiego rodzaju elementów i części zbudowane są obecne komputery.

Czym są komputery, wiedzą już nawet dzieciaki w szkole. Komputery stały się powszechnie wykorzystywane w życiu codziennym, używane są i do pracy, i do rozrywki. Lecz o ile praktycznie każdy wie, jak komputer wygląda i jakie jest jego zastosowanie, to niewiele ludzi, oprócz pasjonatów, będzie wiedziało, z jakich części tak naprawdę sprzęty komputerowe się składają. Szczególnie, że ostatnie lata to rosnąca popularność smartfonów, tabletów i laptopów, które tak naprawdę są prawdziwymi komputerami o mocy obliczeniowej wielokrotnie przekraczającej najlepsze komputery sprzed dwudziestu lat.

ekran laptopa

Autor: Polytechnic Museum
Źródło: http://www.flickr.com
Jedyną różnicą między tradycyjnym komputerem składającym się z ekranu, klawiatury i innych podzespołów w obudowie jest fakt, że w przenośnych urządzeniach wszystko zostało zintegrowane w jednej obudowie, a smartfony i tablety nie posiadają nawet klawiatur, a jedynie ekran dotykowy. Lecz pomimo takich różnic urządzenia te funkcjonują w podobny sposób i mają podobne podzespoły. Można zobaczyć je tutaj: tablety i czytniki e-book.

Typowe komputery składają się z kilku głównych podzespołów. Zasadniczą częścią komputerów jest płyta główna z procesorem.

Masz chęć poszerzyć swoją wiedzę na podobny temat? Zachęcamy zatem do zaglądnięcia do nowej strony. Tam czeka na Ciebie dzisiejszy wpis (https://rfid.zone/co-to-jest-rfid-2/).

Procesor to inaczej mózg całego sprzętu, on realizuje wszystkie obliczenia które wynikają z użytego programu. Sama płyta z kolei steruje przesyłem informacji pomiędzy poszczególnymi komponentami, odbiera sygnały z urządzeń zewnętrznych a także wysyła do nich dane uzyskane od jednostki sterującej. Żeby procesor miał możliwość liczenia czegokolwiek, musi posiadać dostęp do wewnętrznej pamięci. Służy ona do przetrzymywania instrukcji do wykonania i danych tymczasowych, po zgaszeniu komputera zawartość pamięci RAM ginie.

Twarde dyski są również nośnikiem pamięci, lecz z kolei na nich informacje nie giną po odłączeniu zasilania. Na dyskach twardych zapisuje się programy, oraz pliki z muzyką, zdjęciami i filmami. Do zaprezentowania zostały jeszcze zewnętrzne podzespoły, przy pomocy jakich komputery komunikują się z otoczenie, a należą do nich klawiatury, myszy oraz monitory. W jaki sposób nie przepłacać za sprzęt? Rozwiązanie – odpowiednie baterie do zasilaczy awaryjnych UPS.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes