W jaki sposób kultura wpływa na nasze pojmowanie nowych technologii? Jak to wpływa na nasze funkcjonowanie?

W jaki sposób kultura wpływa na nasze pojmowanie nowych technologii? Jak to wpływa na nasze funkcjonowanie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie wygląda coraz bardziej tak samo. Mamy tu na myśli pewne sklepy, które są już w sumie w każdym kraju, identycznie zresztą restauracje. To wpływ globalizacji, i chociaż możemy tego nie preferować, to czasem jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, jakie znamy choć jesteśmy na drugim końcu świata. Pomimo tego istnieją określone różnice, jakie wpływają na to, że każde miejsce na ziemi jest trochę inne.

To zachowania kulturowe powodują, że tak faktycznie jest. Bez rozróżnienia na to, czy jemy w tych samych miejscach, czy mamy identyczne przyzwyczajenia, jak kupujemy online, to jednakowoż każdy pochodzi z innej kultury, z innego państwa i rodziny. Mogą się więc pewne zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się jak najbardziej jedną i ona determinuje nasze zachowanie (zachowania kulturowe). Przykładów jesteśmy w stanie mnożyć, ale najlepiej to zauważamy, jak się różnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem.

Jeśli rzuciłeś okiem na opublikowane w tym serwisie teksty, to dodatkowo zerknij na opracowanie (http://it-solve.pl/uslugi-programistyczne/tworzenie-aplikacji-internetowych/rozwoj-oprogramowania/), które także najprawdopodobniej przypadnie Ci do gustu.

Oczywiście, specyficzna to zdobycz, lecz korzystamy z tego wszyscy, więc tworzy się pytanie, czy wszędzie memy wyglądają podobnie?

komputer

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, iż nie, bo z jednej strony każdy wie co to jest mem, lecz czy w każdym miejscu na ziemi prezentuje się tak odmiennie. Raczej nie, i tu właśnie widzimy, jak określone wzorce kulturowe mają na nas wpływ, czasami są one bardziej wspólne, ale zdarzają się i bardzo odmienne (dowiedz się więcej na alterWEB). Idealnie to także widzimy w sytuacji nowych technologii, bo w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w kolejnym bardziej znane są komputery Apple. Tak samo w niektórych kręgach darmowe systemy operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w kolejnym ciężko sobie wyobrazić, by nie płacić za tego typu system.

Każdy więc działa trochę inaczej, ale nikt właściwie nie może przyznać, że robi to niezależne, bez wpływu innych, bo zawsze mają na nas wpływ wspomniane wcześniej wzorce kulturowe. Dzięki temu jesteśmy przywiązani do określonych działań i czujemy się bardziej komfortowo, zdarza się jednakowoż, iż trochę jest nam ciasno w takim gorsecie kulturowym (sprawdź portal alterWEB). W zależności od tego, w jakim środowisku żyjemy może być prościej lub trudniej się z niego wyrwać, by żyć trochę inaczej.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes