Czujnik fotoelektryczny: jego zasady działania i zawodowe zastosowanie

Czujnik fotoelektryczny: jego zasady działania i zawodowe zastosowanie

Dla wielu użytkowników Internetu zagadnienia z płaszczyzny fizyki czy elektryki są niemal wiedzą tajemną. Niewiele osób ma pojęcie o zasadach funkcjonowania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co im pozostaje? Mogą na przykład wpisać w wyszukiwarki Google lub You Tube wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, tam znajdą wiele wartościowych informacji na wybrane tematy. Rzetelne ich objaśnienie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania konkretnych urządzeń lub nawet może być zachętą do podjęcia samemu działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule skupimy się na objaśnieniu zasad działania czujnika fotoelektrycznego, który jest z reguły niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które składa się z powiązanych dwóch diodek, które są połączone w plastikowej obudowie. Te diody są odłączone od siebie plastikową przegrodą. Pierwsza dioda jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która przesyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym.

Jeżeli szukasz fascynujących informacji na opisywany temat, poczytaj również (http://a-pro.pl/uslugi-elektryczne/) nas, a na pewno odnajdziesz ciekawe fakty.

Dalszy element, który wygląda na diodę, jest rzeczywiście fototranzystorem. Zostaje on uaktywniony, gdy świeci na niego konkretne światło. W tym przypadku będzie to podczerwone światło, wysyłane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek czego światło uderza w bazę tranzystora, która w dalszej kolejności emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest zastosowane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego zastosowanie jest dość szerokie. Nadzwyczaj praktycznym wydaje się przeznaczenie go jako czujnika zbliżeniowego. Podobne działanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Działał on trochę inaczej, ponieważ posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od przeszkody i następnie powracał. W ten sposób można było wychwycić odległość od danej przeszkody. Zobacz stronę:

Funkcjonowanie określonego czujnika jest nader podobne, z tym że jego zasięg jest o wiele mniejszy.http://reklamywiktor.pl/oferta/oklejanie-samochodow.html oklejanie samochodów małopolskaJego odległość działania ma parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się pierwszorzędnie jako czujnik antywłamaniowy. Przykładowo przy otwarciu drzwi usunięta zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zadziała.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes