Rynek pracy w informatyce – jak wygląda obecnie, jakie są wysokości zarobków i okazje na rozwój.

Rynek pracy w informatyce – jak wygląda obecnie, jakie są wysokości zarobków i okazje na rozwój.

Zawód programisty jest dzisiaj jednym z najbardziej rozchwytywanych, szacuje się że na pracowniczym rynku już w tej chwili brakuje kilkuset tysięcy specjalistów, a ich liczba będzie cały czas wzrastać. Wprawdzie większość uczelni otworzyła jakieś specjalności nawiązujące do nowoczesnych technologii, lecz cały czas ilość absolwentów jest zbyt mała.

Komputer w firmie

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Ma to odbicie na rynku pracy – przedsiębiorstwa biją się o najlepszych pracowników, podkupują ich sobie wzajemnie i płacą im ogromne pieniądze. Zresztą widać wyraźnie, że specjaliści od informatyki są jednym z lepiej opłacanych profesji, a najlepsi mają rzeczywiście spore możliwości jeśli chodzi o negocjowanie pensji i bonusów – zobacz tutaj.

Przypatrując się jednak bliżej specyfice tego zawodu wychodzi, że nie zawsze jednak jest to tak różowo, jak głoszą powszechnie spotykane opinie. Poza doskonale opłacanymi specjalistami są również informatycy, jacy zarabiają trochę ponad pensję minimalną – wszystko tak naprawdę zależy od ich doświadczenia, a także firmy, w której pracują.

Wiadomo powszechnie, że na większe zarobki liczyć można w dużych miastach, i jednak jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o zawód informatyka.

Ten wpis jest dla Ciebie interesujący? Masz chęć na kolejne posty? Zatem nie ociągaj się i kliknij (https://www.graulaw.eu/prawo-wzorow-przemyslowych/) w podany link.

Największe miejscowości, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa proponują rzeczywiście sporo – w nich właśnie otwierają swoje biura filie dużych światowych firm, i praca tam faktycznie daje spore profity. Równocześnie ciągnie to zarobki w mniejszych firmach, które chcąc mieć pracowników muszą dostosować wysokość zarobków do realiów które panują w danym miejscu.

laptop

Autor: markus spiske
Źródło: http://www.flickr.com
W mniejszych miejscowościach już przeważnie tak dobrze nie jest, i za taką samą pracę jaką ktoś wykonuje w Poznaniu czy Warszawie zarabia się jednak znacznie mniej. Jeśli ktoś nie będzie chciał pracować u kogoś, tylko na własny rachunek, to również ma taką okazję – freelancerzy są coraz bardziej popularni, sami poszukują oni zleceń i projektów dla siebie, i niekiedy po zdobyciu odpowiedniej renomy mogą naprawdę dużo zarobić, a nie będą przywiązani do miejsca i mogą bez ograniczeń dysponować swoim życiem.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes