Fundamentalne a także najistotniejsze informacje na temat Centos Server

Fundamentalne a także najistotniejsze informacje na temat Centos Server

Czym jest centos server, czyli Community ENTerprise Operating System? Jest to dystrybucja legendarnego i znanego współcześnie na świecie Linuxa, jaka została oparta na Red Hat Enterprise Linux i rzecz jasna jest z nim bezwarunkowo zgodna oraz kompatybilna.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
W centos server stosuje się pewny kod źródłowy, jaki opiera się na owym oprogramowaniu, dzięki któremu możliwe jest zbudowanie całkowicie odrębnej dystrybucji, która mimo wszystko jest całkiem podobna do Red Hat Enterprise Linux. Jeżeli chodzi o zarządzanie pakietami w centos to użytkowane są do tego programy YUM oraz programy up2date.

A jakie dostępne architektury posiada centos? Między innymi należy do nich Intel i Intel Itanium, na dodatek też IBM Mainframe i Power PC/32. Rzecz jasna to jedynie kilka przykładów dostępnej architektury dla centos server – centos server z firmą Tiktalik.

Jeśli zainteresował Cię tego typu artykuł, przeczytaj dodatkowe informacje w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam dokumentacja techniczna, znajdziesz tutaj podobne informacje.

Powinno się też wspomnieć o polskich oraz zagranicznych dystrybucjach, które są oparte na centos. Jeśli chodzi o dystrybucje polskie to przynależy do nich Jazz Linux, jaki kiedyś był określany mianem Aurox, pośród dystrybucji zagranicznych z pewnością znajdziemy ich trochę więcej. Są to między innymi Openfiler, SME Server, do tego również Boston University Linux i masa innych.

Dzisiaj możemy dodatkowo wyszczególnić urządzenia, jakie powstały na układzie centos, jednym z nich jest WebSense V10000 Appliance, innymi słowy serwer filtru treści oraz układu antywirusowego oraz brama. Jest on oparty na wydajnym i oryginalnym systemie Delta, jaki cechuje się posiadaniem dwóch czterordzeniowych procesów a także wielką, bo aż 16Gb, pamięcią RAM. Urządzenie to dodatkowo charakteryzuje się istotnie wyśmienitą wydajnością, jaka wynosi mniej więcej 3000 połączeń na sekundę obok przepustowości 250Mbps.

Pierwsza wersja tego skutecznego systemu została opublikowana w roku 2003, w zasadzie pod koniec owego roku. Z kolejną wersją systemu Centos mogliśmy spotkać się w roku 2004, dokładniej 19 marca, natomiast kolejna wersja ukazała się praktycznie rok potem, bo 1 marca 2005. Dzisiaj bieżącą wersją systemu centos, jaka jest używana obecnie na największą skalę jest wersja, która pozostała opublikowana w lipcu 2014 roku.
admin

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress | Theme: Stacy by SpiceThemes