Jak dużo wspólnego z typowo dziecięcymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania prototypów

Jak dużo wspólnego z typowo dziecięcymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania prototypów

Jak dużo wspólnego z typowo dziecięcymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania prototypów
Jednym z najbardziej ulubionych pacholęcych zabaw jest lepienie bałwana. To zajęcie staje się czasami na tyle zajmujące i relaksujące, że zdarza się, że nawet rodzice włączają się w tworzenie tej trochę niezgrabnej sylwetki. Z kolei wspomnianą czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy tutaj na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s

Autor: ciron810
Źródło: http://www.flickr.com

Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, zatem porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać zupełnie trafione.Jeśli będziemy dalej analizować określony w tytule temat, to natychmiast przekonamy się, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno lepienie bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe trzeba byłoby wliczyć do tzw. technologii addytywnych. W czasie wytwarzania modelu dostarcza się jedynie budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: innego tzw. techniki ubytkowe, czyli takie, kiedy materiał poddaje się obróbce takiej jak szlifowanie czy wiercenie. Z kolei ta technika bywa doskonale znana rzeźbiarzom, którzy z drewna lipowego są w stanie stworzyć najprawdziwsze cuda.

Przejdź do wpisu, który jest pod tym linkiem i czytaj także na ów temat, który na pewno Cię zaintrygował. Nie zwlekaj!

A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych córek i synów należałoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odniesiemy się również do prostego, a jednocześnie ewidentnego przykładu.Weźmy zatem pod lupę całkiem prostą czynność, jaką bywa robienie pieczątki z kartofla. Pożądany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie fragmentów bulwy ziemniaczanej i już po upływie kilkunastu minut pieczęć jest gotowa do wykorzystania.

Podoba Ci się ten wpis? To super, jeżeli masz chęć poznać coś tak samo absorbującego, to z pewnością na pewno zaciekawi Cię też wiarygodna treść.

A przy okazji dodajmy, że osoby pełnoletnie również zajmują się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach zagranicznych nosi miano carvingu, a moda na tego rodzaju hobby, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przyszła do nas z Dalekiego Wschodu – to tak na marginesie (informacje: prototypowanie 3d).

model 3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe pozostaje nową technologią, to jeszcze w jakimkolwiek wypadku nie wyparło tych tradycyjnych, czyli świetnie znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Nowoczesne techniki potrzebują nieco czasu na upowszechnienie się – w końcu każdorazowe wprowadzenie nowości wymaga tego, aby zatrudnić specjalistów, którzy znają temat od podszewki i poza tym potrafią obsłużyć skomplikowaną maszynerię. A do tego dodajmy jeszcze jeden fakt: za urządzenia wykorzystywane w czasie pracy trzeba oczywiście zapłacić majątek.

admin

Comments are closed.